Poznaj Polskę

Logo projektu Poznaj Polskę

Z radością informujemy, że Szkoła Podstawowa nr 3 im. A. Fiedlera otrzymała  dofinansowanie do organizacji wycieczki w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Odbyła się trzydniowa wycieczka „Szlakiem  Piastowskim”.

Z dofinansowania skorzystało 45 uczniów z klas 5b, 8c i 8d. Poniżej, krótkie podsumowanie wyjazdu:

27.04.2022 r.

  1. Zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Archeologiczne w Biskupinie. Rezerwat przyrody będący Pomnikiem Historii. Zrekonstruowano tam osadę obronną przełomu epok brązu i żelaza.
  2. Gniezno – pierwsza stolica Polski:
  • Lekcja muzealna w Muzeum Pierwszych Piastów w Gnieźnie: Jak żyli ludzie 100 lat temu.
  • Zwiedzanie Wzgórza Lecha z Katedrą  Gnieźnieńską. Poznanie miejsc związanych z życiem, działalnością  i męczeńską śmiercią św. Wojciecha. Katedra była świadkiem koronacji Bolesława Chrobrego ( 1025 r. )oraz jego syna Mieszka II Lamberta. W 1000 r. obył się tu słynny zjazd gnieźnieński.

28.04.2022 r.

  1. Zwiedzanie z przewodnikiem Ostrowa Lednickiego. Plenerowe muzeum w miejscu odkrycia X w. osady. W grodzie rezydował Mieszko I. Tu na świat przyszedł  Bolesław Chrobry.
  2. Zwiedzanie Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach .Rekonstrukcje XiX w. wsi wielkopolskiej. Pokazany układ ówczesnej wsi, wyposażenie domostw, sprzęty gospodarstwa domowego, narzędzia i maszyny rolnicze.
  3. Zwiedzanie Palmiarni w Poznaniu. Można zobaczyć ponad 17 tys. roślin lądowych z całego świata,  rośliny wodne oraz ok. 170 gatunków ryb. Ekspozycja tematyczna przedstawiona w 9 pawilonach.

  1. Zwiedzanie z przewodnikiem: Korzenie Polski i Poznania:
  • Historyczny zespół miasta Poznania. Poznań jest miastem, które należało do najważniejszych pod względem politycznym i administracyjnym grodów państwa Polan. Obecnie Pomnik historii.
  • Bazylika Archikatedralna. Najstarsza polska katedra (od 968), położona na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Jest ona miejscem pochówku pierwszych władców Polski. Prawdopodobne miejsce chrztu Mieszka I.
  1. Zajęcia Edukacyjne w Rogalowym Muzeum Poznania. Pokazy o tajemnicach i wypieku Rogali Świętomarcińskich wraz z elementami gwary wielkopolskiej.

Logo Polski Ład


 

Strony w dziale:

Strony w dziale:

Strony w dziale:

Strony w dziale: