KAMISHIBAI – opowieść w skrzynce zaklęta

wtorek, 14 listopada 2023

KAMISHIBAI – opowieść w skrzynce zaklęta – innowacja pedagogiczna w naszej szkole

Teatr kamishibai – w Japonii znany od setek lat, w Polsce od ponad 10, a w naszej szkole od kilkunastu dni. Wprowadzamy nową formę upowszechniania czytelnictwa. Kamishibai (kami – jap. papier, shibai - sztuka) to tradycyjna japońska sztuka opowiadania. Podstawowym elementem jest drewniana skrzynka, mająca formę rozkładanego drewnianego teatrzyku. Wewnątrz umieszczone są karty z ilustracjami. Każda karta to kolejny fragment opowieści. Osoba prowadząca przekłada poszczególne ilustracje, kontynuując jednocześnie narrację. Odbyły się już pierwsze zajęcia warsztatowe, podczas których uczniowie wysłuchali opowieści, poznali historie teatru kamishibai, a następnie sami stworzyli własną książkę kamishibai i ją zaprezentowali. Innowację będziemy realizować w oparciu o zakupione z NPRCz  legendy, baśnie, mity i bajki o charakterze terapeutycznym. Wiele tych tekstów tłumaczonych jest na język angielski. Do współpracy zaprosiłyśmy nauczycieli języka polskiego i angielskiego. Ofertę dalszych działań kierujemy do wszystkich uczniów naszej szkoły i zainteresowanych nauczycieli.

Zapraszamy do wspólnej nauki i zabawy.

Nauczyciele bibliotekarze

Elżbieta Turbińska, Aneta Stefaniak

red. sp3_maciej_juszczak

Strony w dziale:

Strony w dziale:

Strony w dziale:

Strony w dziale: