A- A A+

Święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami. Biblioteka szkolna życzy Czytelnikom i Przyjaciołom Biblioteki zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości oraz wiosennego nastroju w rodzinnym gronie. Niech ten szczególny czas będzie wytchnieniem od obowiązków, wyciszeniem i prawdziwą radością związaną z wyprawami w świat książek. Razem z życzeniami mamy dla was WIELKANOCNY KOSZYK BIBLIOTECZNY. Klikajcie w zajączki, kurczaki i jajka na zdjęciu poniżej, wykonujcie zadania i bawcie się razem w ten przedświąteczny czas.

Zapraszamy do biblioteki!

nauczyciele bibliotekarze

– Aneta Stefaniak i Elżbieta Turbińska

Grafika do tekstu o gwarze

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego  – coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku.  Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji , w której domagali  się, aby język bengalski stał się językiem urzędowym. Dzień Języka Ojczystego jest okazją, aby odkrywać tajniki swojego języka, posługiwać się nim coraz sprawniej i dbać o jego czystość.  Święto  ma  również na celu podkreślenie różnorodności językowej świata oraz zwrócenie uwagi na języki zagrożone i powoli ginące. Nasz język polski jest piękny, ale istnieje też wiele gwar, które jeszcze bardziej go urozmaicają. Inaczej mówi się na wschodzie Polski, inaczej w górach, a inaczej na Kaszubach.

PYRY, GRULE, BULWY,  BARABOLE – CO TO TAKIEGO? TO PO PROSTU ZIEMNIAKI!

Poznajcie niektóre polskie gwary!!

E.Turbińska, A. Stefaniak –

nauczyciele bibliotekarze

logo Lego

28 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień LEGO. Któż z nas nie bawił się tymi klockami. Lego to firma założona w Danii w 1932 roku. Nazwa Lego to skrót utworzony od duńskiego zwrotu „leg godt” (baw się dobrze), natomiast jednym ze znaczeń tego wyrazu po łacinie jest „składam”. Wielki światowy sukces przyniosły klocki – cegiełki składane razem za pomocą systemu wypustek i odpowiadających im gniazd. Sposób łączenia klocków został opatentowany w 1958. Asortyment produkowanych zabawek wciąż się powiększa, obejmując produkty przeznaczone dla różnych grup wiekowych. Z tej okazji biblioteka ma dla was LEGO konkurs biblioteczny. Polega na tym, żeby odgadnąć lektury szkolne ukryte w konstrukcjach z klocków LEGO. Prosimy podać tytuł i autora. Odpowiedzi wysyłajcie na maila Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 7.02.202. Trzy pierwsze poprawne odpowiedzi zostaną nagrodzone słodkimi niespodziankami.

LEGO konkurs biblioteczny

Biblioteka szkolna przy Ociosowej

Zdjęcie książki i filiżanki z herbatą

Witajcie!

Przypominamy, że od początku trwania nauki zdalnej

biblioteki szkolne  są czynne codziennie:

9.00- 13.30 – biblioteka przy ul. Kominka 1

8.00- 15.00- biblioteka przy ul. Ociosowej 3

300 bibliotek cyfrowych – czytaj on-line za darmo i legalnie!

Portal www.lustrobiblioteki.pl przygotował zestawienie 300 polskich i światowych legalnych źródeł  do nieodpłatnego czytania i przeglądania on-line. Wyboru i opracowania listy bibliotek, repozytoriów, archiwów i muzeów cyfrowych dokonała Barbara M. Morawiec. Duża cześć  z nich adresowana jest do dzieci i młodzieży oraz dla każdego kto rozwija swoje hobby, szuka rozrywki i poszerza swoja wiedzę.

Zachęcamy do korzystania!

Pozdrawiamy - nauczyciele bibliotekarze:

Iwona Idzikowska, Zuzanna Szczęsna