Program profilaktyczny - „Żyj poza klatką”

21 maja trzecioklasiści naszego gimnazjum uczestniczyli w spotkaniu z Leszkiem Korzenieckim i Jackiem, o pseudonimie Kosmaty. Spektakl profilaktyczny odbył się w auli św. Michała Archanioła. W czasie dwugodzinnego spotkania uczestnicy poznali wiele faktów z życia dwojga prowadzących. Wzruszająca to opowieść z lat młodzieńczych, gdzie młodym, kilkunastoletnim ciałem zawładnęły: alkohol, używki i … narkotyki!
W niezwykłym skupieniu słuchałam opowieści Leszka i Jacka przeplatanych pieśniami. Prowadzący w prosty i dobitny sposób przestrzegali przed złem tego świata. Jakby od niechcenia opowiadali o swoich losach, przeżyciach własnych i innych znanych osób. Czasami wplątał się żart, bardzo gorzki żart! Przestrogi kierowane do młodych – to nie forma zakazu –„nie rób…”, „nie czyń…”,„nie pij…„ Opowieści były niezwykle wymowne. Doświadczyłem tego, co zrobiłem ze swoim życiem! A jednak można oderwać się od dna, można żyć inaczej, można być innym człowiekiem, można i trzeba żyć dla siebie!
Wymowne były animowane filmiki. Tak łatwo można zniszczyć swoje życie, tak szybko można pozbawić się całego dorobku życia, tak szybko można zostać samemu bez pieniędzy, bliskich, bez dachu na głową i …bez pomocy!
Nie było mi do śmiechu, nie widziałam w spotkaniu nic zabawnego, tylko smutna refleksja nad życiem, łatwość w uleganiu pokusom i marnowanie sobie życia.
Opowieści pana Jacka czy Leszka nie doprowadzały co prawda do łez, ale pozwoliły na chwilę zastanowienia, przemyślenia. Nie podobała mi się postawa i zachowanie części uczestników tego programu profilaktycznego. Śmiech, niewłaściwe zachowanie, brak kultury! Czy podoba się tylko to, co jest łatwe, proste i zabawne? Życie nie jest takie. Na młodych czyhają pułapki. Jest problem, nie potrafisz sobie z nim poradzić, sięgasz po alkohol, na chwilę zapominasz, tylko na chwilę. Ćpasz, czujesz się przez moment w innym wymiarze?
A co później? Panowie ujęli mnie swoją otwartością, pięknymi pieśniami i znajomością problemu.
Zachęcam do zapoznania się z materiałami na stronie http://gospel.pl/profilaktyka-narkotykowa-i-alkoholowa.html i poznaniem sylwetki Leszka Korzenieckiego – instruktora terapii uzależnień Fundacji „Głos Ewangelii” i autora programu profilaktyki „Żyj poza klatką”.
Asia
autor strony: Rumi

Strona główna  Archiwum