Gazetka szkolna Gimnazjum nr 1 w Polkowicach, nr 8 (19), Listopad 2002

Myśli na listopad

"Znane są tysiące sposobów zabijania   czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić."

Albert Einstein

"Wstrzymajcie czas. Chcę reperować zegary."

Stanisław Jerzy Lec

CO ROBISZ, ŻEBY NIE DOPADŁA CIĘ CHANDRA?
Sonda

Chandra? A co to takiego?
Anek 

Pożeram duże ilość rosołu i słucham TATU. 

Aloo 

Wrr wrr bom bom!

J):)

Zamykam się w szafie 

Gogo

Staram się dostrzec piękne strony jesieni, a poza tym jeżeli mam już chandrę , to myślę, że ludzie mają gorsze problemy i u mnie też zawsze mogłoby być gorzej! He, he! 

Kocham B.K.

Słucham muzyki lub rozmawiam z koleżanką. Lecz staram się dostrzec to piękno.

Żyleta

Mnie nigdy nie dopada chandra!

Justa

Jem dużo zupek chińskich i oglądam telewizor. 

Agent xxx

Nic! Czekam aż sama sobie pójdzie! 

Monia

Słucham muzyki, ale przeważnie chandra mnie nie dopada.

Ania 

Leżę przed telewizorem, jem lub śpię

Mika 

Nie dopada mnie jesienna chandra, bo lubię jesień.

Mika 2 

Spotykam się z przyjaciółmi.

Asia 

Oglądam kreskówki i wcinam popcorn razem z kumpelą.

k?k

Hi,hi! 

Oskar 

Sondę przeprowadzili: Kleszcz i Arek 

Z WIZYTĄ
U RATOWNIKÓW

W dniu 10.10.02 roku 30 uczniów z III klas gimnazjum odwiedziło Górnicze Pogotowie Ratownicze w Sobinie. Wyjazd zasponsorowało nam Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom "Słoneczko", za co ogromnie dziękujemy.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy w sali filmowej bardzo nowoczesnego budynku, gdzie ratownicy wykazali się umiejętnościami prawidłowego reanimowania człowieka. Oczywiście wszystkiemu przyglądał się lekarz, a zamiast człowieka ratowano manekina. Także nam pozwolono sprawdzić się. Co sił w płucach dziewczyny i chłopcy wtłaczali powietrze do kukły. Lekarz stwierdził, że nawet dobrze wykonaliśmy reanimację. Następnie obejrzeliśmy film video o zadaniach Jednostki Ratownictwa Górniczo-Hutniczego i możliwościach technicznych sprzętu. Dowódca, który nas oprowadzał, powiedział nam, że Pogotowie w Sobinie należy do światowej elity służb ratowniczych. Później obejrzeliśmy tor przeszkód, który muszą przebyć ratownicy w celu ćwiczebnym. Zaprezentowała nam się również sekcja wysokościowa, która zajęła I miejsce w międzynarodowych zawodach w USA, a podczas trzęsienia ziemi w Turcji brała czynny udział w akcji ratowniczej. Potem jeden z ratowników pozwolił nam strzelać z ,,JFEXU" (jest to urządzenie, które strzela wodą pod dużym ciśnieniem, gasząc ogień). Największą atrakcją było dla nas zjeżdżanie w sprzęcie alpinistycznym z kolejki. Poziom adrenaliny nie jednego śmiałka rósł, kiedy ratownik puścił linę przymocowaną do uprzęży i człowiek jechał w dół. Na koniec przy ognisku usmażyliśmy sobie kiełbaski i rozmawialiśmy z ratownikami.

Wojtek K. i Kasia K.

ANDRZEJKI

Wielkimi krokami nadchodzi 29 listopada, a więc oczekiwana przez wielu wigilia św. Andrzeja. Od dawien dawna to święto jest tradycyjnym wieczorem wróżb. Stare polskie przysłowie mówi: "Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja". Tego dnia dziewczęta zwykle próbowały dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości. Andrzejkowe wróżby łączą się z wierzeniami, według których w tym okresie z zaświatów przybywają na ziemię duchy. Możemy więc za pośrednictwem wróżb zapytać je, co nas czeka w najbliższym czasie.
Podczas gdy św. Andrzej miał pomóc dziewczętom w odkryciu przyszłości, chłopcy spotykali się na podobne wróżby w wigilię św. Katarzyny, czyli 4 listopada. "W święto Katarzyny są pod poduszką dziewczyny" - mówi przysłowie. Obecnie oba obrzędy są połączone i obchodzone równocześnie jako tradycyjne andrzejki.
Jednym z najpopularniejszych zwyczajów jest lanie wosku przez ucho od klucza, bo klucz zamyka wszystkie sekrety i tajemnice. Bardzo popularne jest także "wychodzenie butów za próg" - dziewczęta oraz panowie próbują się w ten sposób dowiedzieć, kto pierwszy stanie na ślubnym kobiercu. Innym sposobem, by odkryć naszą przyszłość, jest wróżba ze spodeczkami pod którymi chowamy obrączkę, mirt i różaniec. Uczestnik zabawy wybiera jeden ze spodeczków i zależnie od tego, co pod nim znajdzie, czeka go: rychły ślub, długie panieństwo, kawalerstwo lub zakon.
Andrzejki są idealnym pretekstem do spędzenia niezapomnianego wieczoru w gronie przyjaciół. Najczęściej zapalamy dużo świeczek, aby panował tajemniczy nastrój. Siadamy w kółku i wróżymy sobie przyszłość, trochę dla zabawy, a trochę na serio.

Anek

JESZCZE POLSKA NIE ZGINĘŁA...

Piękna jest nasza ziemia
Piękna jest nasza ziemia, przejrzysty nad nią błękit. Piękna jest nasza mowa 
i pieśni, i piosenki.
Piękna jest nasza Wisła 
od gór dalekich do morza. Piękne są nasze dęby-
topola, sosna i brzoza. 
Piękna jest nasza szkoła 
i piękna zieleń boiska. 
Strumień jest piękny i łąka, 
i zboża fala złocista. 
Piękny jest Biały Orzeł, Piękna jest biel i czerwień.
Piękna nasza Ojczyzno, kochać będziemy Cię wiernie!

Czesław Janczarski

Słowa ojczyste

...A w tej naszej ojczyźnie wiatr piosenką nam gwiżdże. 
Szumią kłosy i brzozy, i sosny.
Lecz najmilszym w niej dźwiękiem
polska mowa brzmi pięknie,
Słowa, które z tej ziemi wyrosły.
Na dzień dobry co rano, 
na wieczorne dobranoc 
są przy tobie, dopóki nie uśniesz.
Niech śpiewają i płyną
nad rodzinną krainą, 
niech w niej mieszka
i spokój, i uśmiech!

Hanna Łochocka

11 listopada - Święto Niepodległości.

Ta data winna budzić w nas refleksję dotyczącą naszej historii, a także powodować zamyślenie nad przyszłością. Tego dnia bowiem obchodzimy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Państwo polskie znikło z map Europy na ponad 120 lat. Liczne powstania nie doprowa-dziły do zmiany tej sytuacji. Dopiero zakończenie I wojny światowej otworzyło drogę do odzyskania niepodległości. W październiku 1918 r. rozpoczął się proces wyzwalania ziem ojczystych spod obcej przemocy, a zarazem odbudowy państwa polskiego. Nastała to upragniona chwila... Na skutek załamania się Austrio - Węgier i Rosji oraz dzięki upartej woli społeczeństwa możliwe stało się odrodzenie państwa polskiego. Polacy zdołali licznymi ofiarami wywalczyć wolność dla swego kraju.
Święto narodowe 11 listopada wprowadziła ustawa Sejmu w 1937 roku. Dzień ten pozostał oficjalnie świętem państwowym do 1944 roku. Rok później komunistyczne władze ustanowiły święto 22 lipca - w rocznicę ogłoszenia manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Dzień ten pozostawał świętem państwowym w PRL-u. Święto 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm w 1989 roku.

Anek

ZMIANY W REGULAMINIE OCENY ZACHOWANIA

W dniu 10 i 16 października odbyły się posiedzenia w sprawie zmian w regulaminie oceniania zachowania. W zebraniach uczestniczyli nauczyciele: p. R. Pierzchała, p. K. Hoffman, p. P. Korczak, p. A. Wrona, p. D. Kędzierska, p. R. Rekieć, p. R. Królikowski, p. E. Kocaj, p. J. Kotwica, p. K. Bogus, dyrektor ds. wychowawczych p. I. Marchlewska, a także przedstawiciele Rady SU: A. Bury i B. Czapczyński.
Zmiany w regulaminie dotyczą takich obszarów, jak:

  • Obszar I - wypełnianie obowiązków szkolnych (tu uwzględniono punkty za wypożyczenie w bibliotece książki niezwiązanej z obowiązkową lekturą oraz jej przeczytanie).

  • Obszar II - reprezentowanie szkoły (premiowany punktami będzie udział w zawodach sportowych każdego szczebla, natomiast w konkursach przedmiotowych punkty przyznawane będą począwszy od laureata szkolnego).

  • Obszar III - działanie na rzecz szkoły (podkreśla się udział w pracach samorządu szkolnego, w bibliotece i inną działalność).

  • Obszar VII - kultura osobista: zachowanie wobec pracowników szkoły i dorosłych (ujemnymi punktami zostaną ukarane te osoby, które używają wulgarnego słownictwa wobec dorosłych i nie tylko).
    Mam nadzieję, że nowy regulamin oceniania zmobilizuje nas wszystkich do pracy i kulturalnego zachowania.

Martyna

Z KWIATAMI DO NAUCZYCIELI

Dnia 18.10.2002 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Nauczyciela. Spotkanie rozpoczęła pani dyrektor Elżbieta Kich- Wiśniewska swoją przemową. Później był program kabaretowy, którego akcja rozgrywała się w więzieniu, gdzie więźniowie mieli swoją telewizję i musieli stworzyć program o reedukacji. Niestety nie zrozumieli tematu i stworzyli program o edukacji. Wszystko wyjaśniło się w czasie końcowej transmisji.
W czasie występu uczniów nie zabrakło również muzyki. Były osoby grające na fletach: Justyna Stępień z kl. IIh i Ewelina Duszeńko z kl. IIn, a także keybordziści: Kamil Sadowski z kl. IIb i Emilia Rzepecka z kl. IIIa. W dalszej części programu Olga Malig, uczennica kl. IIh, recytowała wiersz pt. "Dola gimnazjalisty" napisany przez koleżankę z klasy Annę Lichwę.
Nauczyciele otrzymali życzenia od starosty i burmistrza Polkowic, które przeczytały dwie uczennice: przewodnicząca SU - Joanna Doroszuk z kl. IIIm i Karolina Kurasz z kl. IIh. Życzenia od uczniów przekazali przedstawiciele Rady SU: Robert Tłuszcz z kl. IIIb, Bartek Czapczyński z kl. IIi oraz - oczywiście - Joanna Doroszuk. 
Miłym akcentem było wręczenie panu Markowi Droździkowi, nauczycielowi historii, szarfy o treści "Mister Humoru". Pan Droździk został uhonorowany tym tytułem dzięki sondzie "Nauczyciel naj, naj, naj...", przeprowadzonej w naszej szkole z okazji Dnia Nauczyciela.
Bardzo wszystkich rozśmieszyło wręczenie kwiatów, które przez pomyłkę zostały nazwane wieńcem. Na szczęście chyba wszyscy przyjęli to z poczuciem humoru.
Całą uroczystość prowadziła Monika Tramś z kl. IIh. Po zakończeniu części artystycznej nauczyciele udali się na poczęstunek. Wszystko przebiegło w bardzo miłej atmosferze.

Monika i Daria

SPRZĄTAMY

Do życia szkolnego wszedł nowy regulamin. Zobowiązuje on dyżurnych (wybieranych kolejno z dziennika tydzień po tygodniu) do sprzątania śmieci pod klasą, w której aktualnie mają lekcję. Dyżurni, którzy nie spełnią swoich obowiązków, otrzymają dwa punkty ujemne z zachowania. Tak postanowiła rada SU.

Kleszcz

Dnia 24.10.2002 roku (czwartek) 

Dnia 24.10.2002 roku (czwartek) reprezentacja naszej szkoły w składzie: Karolina Mowińska, Sylwia Lehner, Karolina Mrozik, Agnieszka Ząbek, Joanna Jakubczyk, Marta Kowalska, Martyna Gidel, Klaudia Szkućko, Marlena Bzdyra, Agnieszka Nowak oraz Małgorzata Pyklik, wzięła udział w finale Dolnośląskiej Gimnazjady Młodzieżowej w sztafetowych biegach przełajowych. W biegu dziewczęta zmierzyły się z około trzydziestoma drużynami i po wielkich zmaganiach zajęły bardzo dobre czwarte miejsce. 
Nasza druga reprezentacja, drużyna męska, uplasowała się na dziesiątej pozycji. Zespoły przygotowywały się do zawodów pod kierownictwem pani Teresy Kowalskiej, pani Doroty Wojciech oraz pana Roberta Pierzchały.

Karolina M.

Stopka redakcyjna

Szkolny Peryskop" redaguje zespół w składzie:
Iwona Chorążyczewska, Katarzyna Dwornik, Paulina Juszczak, Karolina Kurasz, Anna Lichwa, Arleta Łatkowska, Martyna Mielniczek, Karolina Mowińska, Malwina Nowak, Sabina Sikorska, Justyna Stępień, Monika Wejman, Daria Zamora.
Skład komputerowy:
Dominik Cierlik, Witold Haberek, Mateusz Klepacki, Adam Kleczkowski, Łukasz Kołtun, Mateusz Milczarczyk, Krzysztof Pieczarski, Michał Piotrowski, Michał Różański.
Wersja internetowa:
Dominik Cierlik

Powrót do Archiwum