A- A A+

W świecie zwierzęcych zmysłów

Dnia 9 października 2019 r. klasy VI e oraz VI a wraz ze swymi wychowawcami udały się do wrocławskiego ZOO na warsztaty ekologiczne związane z życiem zwierząt. Najpierw klasa VI e poszła na zajęcia dotyczące zmysłów zwierząt. Podczas nich pracowała w parach lub grupach. Rozpoznawała różne zapachy i odgadywała zwierzęta po ich odgłosach. Poznała dużo ciekawych faktów, na przykład, że wąsów u kotów i zająców się nie obcina, ponieważ są bardzo ważnym zmysłem dotyku tych ssaków. Te warsztaty były bardzo ciekawe, zwłaszcza eksperyment z echolokacją. Później uczniowie udali się do terrarium, gdzie oglądali różne pająki, węże, żółwie, motyle i krokodyle. Nie wszystkie te zwierzęta widzi się na co dzień, dlatego bacznie je obserwowali i komentowali ich zachowanie, a właściwie jego brak. Ich uwagę zwróciły niebieskie motyle. Takie właśnie opisywał Arkady Fiedler w swojej książce pt. „Motyle mojego życia”. Następnie grupa poszła zobaczyć inne zwierzęta: małpy, lemury, tygrysy. Niby  zwykłe zwierzęta, a jednak bardzo ją zaciekawiły, ponieważ śmiesznie się zachowywały, gdy widziały ludzi. Kolejnym punktem programu było oceanarium. Dzieci podziwiały różnorodny i różnobarwny, podwodny świat. Wrażenie zrobiły na nich tunele, dzięki którym można było oglądać płaszczki i foki pływające nad nimi. Niemalże każdy zrobił zdjęcie z niezwykłymi zwierzętami. Uwagę uczniów zwróciła wysoka temperatura pomieszczenia. Tropikalne rośliny, gorąco i wilgotne powietrze sprawiły, że niektórzy przy okazji wspominali Stasia i Nel z niedawno omawianej lektury „W pustyni i w puszczy”. Uczestnicy wyjazdu uznali, że ZOO to niesamowite miejsce. Dzięki niemu poznali warunki, w jakich żyją różne zwierzęta. Na długo zapamiętają informacje zdobyte w praktyczny sposób. Tę wycieczkę zaliczyli do jednej z najlepszych.

Klaudia Biernat, VI e