1

Z radością informujemy, że Szkoła Podstawowa nr 3 im. A. Fiedlera otrzymała  dofinansowanie do organizacji wycieczki w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Odbyła się trzydniowa wycieczka „Szlakiem  Piastowskim”.

Z dofinansowania skorzystało 45 uczniów z klas 5b, 8c i 8d. Poniżej, krótkie podsumowanie wyjazdu:

27.04.2022 r.

1. Zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Archeologiczne w Biskupinie. Rezerwat przyrody będący Pomnikiem Historii. Zrekonstruowano tam osadę obronną przełomu epok brązu i żelaza.
  2. Gniezno – pierwsza stolica Polski:
  • Lekcja muzealna w Muzeum Pierwszych Piastów w Gnieźnie: Jak żyli ludzie 100 lat temu.
  • Zwiedzanie Wzgórza Lecha z Katedrą Gnieźnieńską. Poznanie miejsc związanych z życiem, działalnością  i męczeńską śmiercią św. Wojciecha. Katedra była świadkiem koronacji Bolesława Chrobrego ( 1025 r. )oraz jego syna Mieszka II Lamberta. W 1000 r. obył się tu słynny zjazd gnieźnieński.

28.04.2022 r.

1. Zwiedzanie z przewodnikiem Ostrowa Lednickiego. Plenerowe muzeum w miejscu odkrycia X w. osady. W grodzie rezydował Mieszko I. Tu na świat przyszedł Bolesław Chrobry.
  2. Zwiedzanie Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach .Rekonstrukcje XiX w. wsi wielkopolskiej. Pokazany układ ówczesnej wsi, wyposażenie domostw, sprzęty gospodarstwa domowego, narzędzia i maszyny rolnicze.
  3. Zwiedzanie Palmiarni w Poznaniu. Można zobaczyć ponad 17 tys. roślin lądowych z całego świata, rośliny wodne oraz ok. 170 gatunków ryb. Ekspozycja tematyczna przedstawiona w 9 pawilonach.
  1. Zwiedzanie z przewodnikiem: Korzenie Polski i Poznania:
  • Historyczny zespół miasta Poznań jest miastem, które należało do najważniejszych pod względem politycznym i administracyjnym grodów państwa Polan. Obecnie Pomnik historii.
  • Bazylika Archikatedralna. Najstarsza polska katedra (od 968), położona na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Jest ona miejscem pochówku pierwszych władców Polski. Prawdopodobne miejsce chrztu Mieszka I.
  1. Zajęcia Edukacyjne w Rogalowym Muzeum Poznania. Pokazy o tajemnicach i wypieku Rogali Świętomarcińskich wraz z elementami gwary wielkopolskiej.

23

18.05.2022 klasa 7a wraz w wychowawcą udała się z wizytą do Polkowickiego Wiatraka. Plan dnia był bardzo intensywny.

• W pierwszej kolejności zwiedzaliśmy wiatrak z przewodniczką i wykonując ciekawe, interaktywne zadania mieliśmy okazję poznać historię Polkowic i Polkowickiego Wiatraka.
  • Następnie braliśmy udział w warsztatach rękodzielniczkach, podczas których każdy z nas techniką malowania na szkle wykonał własną, niepowtarzalną wersję obrazu „Dama z gronostajem.”
  • Ostatnim punktem programu był spacer ścieżką edukacyjną „Śladami historii Polkowic,” podczas którego pani przewodniczka pokazała nam i w ciekawy sposób przeciwstawiła kilka miejsc związanych z historią naszego miasta.

Po tym pełnym wrażeń i emocji dniu uśmiechnięci i zadowoleni wróciliśmy do domów.

KLASA 7a wraz w wychowawcą p. Joanną Dydak

Co robić, aby być zdrowym? Dzieci z grupy Montessori wiedzą, że trzeba dobrze się odżywiać. Aby uzupełnić swoją wiedzę na ten temat, 16 maja, wybrały się do sklepu z żywnością ekologiczną ,,Bio Stories" w Polkowicach. Pani Edytka opowiedziała im, czym charakteryzują się produkty znajdujące się w odwiedzonym sklepie. Dzieci przekonały się, że zdrowe jedzenie jest całkiem smaczne. A wszystko to za sprawą degustacji niektórych produktów, takich jak: zdrowe krówki, chipsy, suszone daktyle oraz morwa. Przedszkolaki dziękują Pani Edytce za pouczającą lekcję, a wszystkim dzieciakom życzą, by od dzisiaj pamiętały, że w jedzeniu chodzi co prawda o to, aby dobrze smakowało, ale przede wszystkim o to, żeby było zdrowe. Smacznego!

Dwoje uczniów naszej szkoły zostało laureatami Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego "Ozdoba wielkanocna z elementami ludowymi ", organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 4:

1 miejsce - Anna Jankowska z kl. 1c

2 miejsce - Olaf Markowski z kl. 1c

SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!

6 maja rozstrzygnięto szkolny konkurs plastyczny dla uczniów klas trzecich „Ja i przyroda”. Napłynęło ponad 40 prac. Po długich obradach jury w składzie: wicedyrektor - Małgorzata Kaczmarek, nauczyciel bibliotekarz - Zuzanna Szczęsna oraz nauczyciel j. polskiego - Joanna Glapińska, wyłoniło następujących zwycięzców:
I miejsce- Oliwia Nowak kl. 3 d
II miejsce- Wiktoria Żurawicz kl. 3 c
III miejsce- Julia Wasilewska- Trajmer kl. 3 a
Wyróżnienia:
Maja Antonik kl. 3 c
Wiktor Adamczewski kl. 3 c
Magda Wasilewska kl. 3 b.
Serdecznie gratulujemy! Dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Radę Rodziców wręczyły organizatorki konkursu: Anna Mroczko i Monika Koncur.