Warto rozmawiać z rodzicem

Warto rozmawiać z rodzicem

12 listopada 2019 odbyła się  XV Konferencja Uczniowska  z cyklu Dzieci mają głos na temat:  Warto rozmawiać z rodzicem. W spotkaniu wzięło udział 18 uczniów klas  VI-VIII. Tym razem zaprosiliśmy eksperta - panią Małgorzatę - matkę nastoletniego syna, która chętnie przysłuchiwała się wypowiedziom uczniów, a zarazem na koniec przedstawiła punkt widzenia rodzica. Wiele już zbadano, powiedziano i napisano na temat rozmów rodziców z dziećmi. Zwykle jednak są to wskazówki głównie dla rodziców: jak nawiązać rozmowę, jakie pytania zadawać, jak słuchać, aby dzieci mówiły. Podejmując temat konferencji, chcieliśmy skupić się na rozmowie dziecka z rodzicem i przekonać się, jak to wygląda z perspektywy młodego człowieka.

Oto najważniejsze informacje ze spotkania.

  1. Dzieci rozmawiają najczęściej z rodzicami o sprawach szkolnych (sprawdzianach, ocenach), planach wakacyjnych, zakupach, menu obiadowym, nagrodach i karach za różne rzeczy.
  2. Kolegom, przyjaciołom powierzają swoje tajemnice i osobiste sprawy. Czasami też rozmawiają na te tematy z nauczycielami, znajomymi lub obcymi ludźmi.
  3. Są tematy, których raczej nie podejmują z rodzicami – wypowiedzi uczniów:

nie mówię, że ktoś mi się podoba, o czym rozmawiałam z koleżanką, jak ktoś mi dokucza, gdzie przebywam na dworze i co robię, w co gram

  1. Zachowania rodziców, które utrudniają rozmowę – wypowiedzi uczniów:

podkreślanie własnego autorytetu, wytykanie tego, co złe, często nie biorą mojego zdania na poważnie, podejrzliwość, brak zaufania, przerywanie wypowiedzi, porównywanie z innymi, zbyt gwałtowna reakcja, czepianie się, niekonsekwencja - róznie reagują na podobne sytuacje, czasami za bardzo, a czasmi wcale, wścibskie, nachalne dopytywanie, wykorzystywanie zdobytych informacji przeciwko dziecku, zbyt duże zamartwianie się o dziecko, wręcz przesadne, Panika rodziców rośnie z roku na rok czyli wraz z wiekiem dziecka – skomentował uczeń klasy VIII, rodzice nie przyjmują krytyki wobec siebie

Powyższe spostrzeżenia  pozostawimy bez komentarza, bo wnioski nasuwają się same.

Drodzy Uczniowie, pomimo nie zawsze udanych i spokojnych rozmów z rodzicami, zachęcamy was – nie zamykajcie drzwi  do swojego świata, zaufajcie rodzicom. To oni są właściwymi osobami, z którymi możecie szczerze porozmawiać i które chcą waszego dobra.

Drogi Rodzicu, przy najbliższej rozmowie z dzieckiem  usiądź podobnie jak ono, powstrzymaj się od obszernych komentarzy, udzielania rad, zmieniania tematu. Postaraj się wysłuchać, co ono mówi. Pamiętaj – słyszenie dziecka a słuchanie jego, to znacząca różnica. Rozmowa wzmacnia więzi i buduje bliskość.

Potwierdzaj zrozumienie, np. zadając pytania rozwijające temat, robiąc króciutkie podsumowania. W szczególności daj dziecku odczuć, że rozumiesz jego uczucia, powiedz coś, co upewni je, że rozumiesz, co czuje,  np. „To wspaniale! Cieszę się razem z Tobą”, „Rzeczywiście to trudna sprawa”, „Wiem, jak się człowiek czuje, gdy ktoś go obgaduje, to naprawdę nieprzyjemne”, „No tak, to rzeczywiście problem”, „Jestem z tobą”. Tak naprawdę dobre słuchanie to klucz. To jest jedna z najważniejszych zasad. Jeśli chcesz, by dziecko się otworzyło, musisz dać mu na to szansę. A zatem powstrzymaj się od oceny, oskarżeń, podawania gotowych rozwiązań.

Organizatorzy:

Sara Cybruch – psycholog szkolny

Elżbieta Turbińska – nauczyciel bibliotekarz

Justyna Wojcińska – pedagog szkolny