Klasy 5a i 5b w skansenie w Ochli

22.11.2019 klasy 5a i 5b wraz z opiekunami p. Joanną Dydak, p. Rafałem Kajakiem i p. Weroniką Maraj udały się na wycieczkę ekologiczną do Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze – Ochli. Pobyt w Ochli zaczęliśmy od zwiedzania skansenu z przewodnikiem. Mieliśmy okazję obejrzeć obiekty architektury wiejskiej i małomiasteczkowej z regionu lubuskiego. Zobaczyliśmy m.in. jak wyglądały meble, sprzęty domowe, narzędzia, a także najstarszy datowany budynek mieszkalny w muzeum – pochodzącą z 1675 roku chałupę chłopską z Potrzebowa. Po zwiedzaniu udaliśmy się na warsztaty. Pierwsze z nich to warsztaty malowania na szkle. Poznaliśmy tajniki sztuki malowania obrazów na szkle. Pod kierunkiem specjalisty sami wykonaliśmy prace, które są wspaniałą pamiątką z wizyty w muzeum. Następnie uczestniczyliśmy w warsztatach wyrabiania masła. W drewnianej maselnicy własnoręcznie wyrobiliśmy złociste masło oraz maślankę. Na koniec tej „maślanej biesiady” każdy mógł skosztować pajdy chleba ze „swoim” masłem, a jago smak na długo zostanie nam w pamięci. Po tym pełnym wrażeń i atrakcji dniu zadowoleni wróciliśmy do domu

Uczniowie klasy 5a i 5b wraz z opiekunami: p. Joanną Dydak, p. Rafałem Kajakiem i p. Weroniką Maraj