Język młodzieży – czy musi być wulgarny?

Język młodzieży – czy musi być wulgarny?

29 października 2019 rozpoczęła się 4 edycja Konferencji Uczniowskich. Spotkaliśmy się po rocznej przerwie już po raz trzynasty. Miejscem spotkania była biblioteka szkolna. Chętnych dyskutantów, jak zawsze nie zabrakło.  Z radością powitaliśmy zarówno stałych bywalców, jak i nowych uczniów, którzy przyszli z ciekawości lub z potrzeby wyrażenia swojego zdania.  W spotkaniu wzięło udział  25 uczniów klas  VI-VIII. Temat nie był nikomu obcy. Uczniowie zgodnie przyznali, że słyszą wokół siebie wulgarne słowa, znają je i używają czasami. Wulgaryzmy są dziś wszechobecne: w szkole, na ulicy, w mediach, w tekstach piosenek, na plakatach, na murach, a nawet w teatrze. Obecne są również w naszych domach. „Rodzice odzywają się wulgarnie, nie patrząc czy dzieci słyszą, czy nie” -  zauważyła jedna z uczennic. „Dorośli zwracają nam uwagę, jeśli wypowiemy brzydkie słowo, dają nam różne kary, próbując niby oduczyć nas przeklinania, ale sami to robią. To tak, jakby człowiek nadużywający alkoholu zabraniał innym pić, mówiąc, że to nie jest dobre” – dodają siódmoklasiści. Zdaniem uczniów, wulgarnego języka ludzie używają, by zaimponować, poczuć się ważniejszym czy doroślejszym. Chcą też być zabawni, oryginalni. Nadużywanie ordynarnych słów wchodzi w nawyk.

Czy z nawykiem przeklinania trzeba walczyć?  

Tak – stwierdzili uczniowie.

Oto powody:

- to niekulturalne, nieładne, nieeleganckie

- świadczy o niskiej kulturze osobistej, wychowaniu, tym, co wynieśliśmy z domu

- oznacza brak szacunku dla rozmówcy

- wulgaryzmy nie rozładowują napięcia (tak chwilowo może się wydawać), raczej je podkręcają i nie spowodują, że nagle odzyskamy radosny nastrój.

-  to jest karalne - Art. 141. Kto w miejscu publicznym umieszcza nieprzyzwoite ogłoszenie, napis lub rysunek albo używa słów nieprzyzwoitych, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1 500 złotych albo karze nagany. (Kodeks wykroczeń)

Kilka rad dla wszystkich, którzy chcą poprawić stan języka ojczystego:

- kontroluj się

- dobieraj muzykę – bądź wybredny, nie fascynuj się tylko rytmem czy melodią

- dobieraj filmy czy programy telewizyjne

- zwracaj uwagę na towarzystwo (wyzwiska, wulgaryzmy, obelgi – ich obiektem możesz stać się ty, twoi rodzice czy krewni)

Niech podsumowaniem naszej dyskusji będą słowa:

„Nigdy nawet się nie dowiesz, ile razy zaprzepaściłeś szansę na nową przyjaźń, ile razy kogoś do siebie zraziłeś albo straciłeś w czyichś oczach właśnie dlatego, że tak łatwo przechodzą ci przez gardło wulgaryzmy”.

Dziękujemy za głos w dyskusji

               Organizatorzy:

                                 Sara Cybruch – psycholog szkolny

 Justyna Wojcińska – pedagog szkolny

 Elżbieta Turbińska – nauczyciel bibliotekarz