XII Konferencja Uczniowska

XII KONFERENCJA  UCZNIOWSKA Z CYKLU  DZIECI MAJĄ GŁOS
    nt. Co zamiast cukru?

24 października 2018 odbyła się  XII Konferencja Uczniowska na temat: Co zamiast cukru? W spotkaniu wzięło udział 19 uczniów klas IV-V oraz ekspert: pani Edyta Zielińska –  autorka bloga o zdrowym żywieniu, właścicielka sklepu ze zdrową żywnością, pasjonatka dobrej, zdrowej kuchni. Temat zaciekawił wszystkich uczestników, o czym świadczyła duża aktywność. Na początku uczniowie podzielili się informacją nt. tego, co lubią jeść najbardziej i co najchętniej zjedliby na śniadanie. Wymienili owsiankę, jajecznicę, ale niektórzy nie pogardziliby też hamburgerem.

Następnie porównywane były zdrowe przekąski i mniej zdrowe. Prowadząca zwróciła uwagę na zawartość w nich cukru, syropu glukozowo-fruktozowego,  oleju rafinowanego, dodatki modyfikujące czy aromaty. Uczniowie przeanalizowali 10 zasad zdrowego odżywiania. Większość z nich była im znana, czego dowodem były wypowiedzi dotyczące, np. ilości posiłków w ciągu dnia, zróżnicowanych potraw, znaczenia wody dla organizmu. Kolejnym, ważnym punktem podczas debaty była nauka czytania etykiet na opakowaniach produktów. Oto zasady, którymi warto się kierować:

1. Im dłuższa lista składników, tym zazwyczaj gorzej.
    2. Kolejność umieszczonych składników nie jest dowolna – producent musi zachować kolejność od składnika, którego jest najwięcej do takiego, którego jest najmniej.
    3. Zwykle informacja dotyczy 100g produktu – warto zwrócić uwagę na masę naszego produktu, aby w razie potrzeby przeliczyć wartość.
    4. Warto sprawdzić datę przydatności do spożycia.

Po omówieniu zasad p. Edyta Zielińska podzieliła się swoimi pomysłami, czym zastąpić niezdrowe przekąski czymś zdrowszym i też słodkim:

Nutella kontra krem daktylowo- kakaowy

Chipsy Lays kontra chipsy bananowe

Snickers lub Mars kontra baton „Dobra kaloria”

Coca cola kontra zdrowa herbata Soti Natural

Spotkanie zakończyliśmy tradycyjnie poczęstunkiem, ale tym razem w 100% zdrowym i pełnowartościowym. W menu znalazły się:

– pozostałe: orzeszki ziemne niesolone, mieszanka słonecznika, migdałów, orzechów i żurawiny, rodzynki, migdały łuskane

– sok ze świeżych owoców pomarańczy przygotowany przez p. Małgorzatę Kosińską

– owoce

XII Konferencja Uczniowska była jednocześnie ostatnią w tym roku szkolnym.  Celem naszych spotkań była przede wszystkim  możliwość dyskutowania na  ważne tematy, kształcenie u uczniów umiejętności prezentowania swojego zdania, logicznego myślenia, argumentowania i wyciągania wniosków. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w debatach, a swoimi spostrzeżeniami zadziwiali czasami  ekspertów. W 4 spotkaniach wzięło udział  62  uczniów z klas IV-V i  4 ekspertów.

Dziękujemy bardzo wszystkim uczniom, którzy aktywnie dyskutowali i wyrażali własną opinię oraz ekspertom, którzy chętnie wyjaśniali zawiłości podejmowanych tematów.

Organizatorzy:  Elżbieta Turbińska – pedagog szkolny

Sara Cybruch – psycholog szkolny