Szlachetna Paczka

Okres świąt to wyjątkowy czas, kiedy obdarowujemy się prezentami i pomagamy najuboższym. W odpowiedzi na ogólnopolski projekt pomocy charytatywnej dla ludzi znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej zorganizowana została w naszej szkole „Szlachetna Paczka”. Do akcji włączyła się nasza klasa, V e, oraz V d. Przynieśliśmy ciasta i ciasteczka (osobiście przyniosłem przepyszne ciasto), które sprzedawaliśmy na szkolnym kiermaszu. Uzyskane pieniądze pozwoliły w części zaspokoić największe potrzeby naszej podopiecznej –  pani Bogusi. Zakupiliśmy kołdrę, poduszkę, koc i pościel oraz węgiel i drewno na zimę. Odbyła się również zbiórka artykułów spożywczych i chemicznych. Ważne w akcji było to, że mogliśmy osobiście spotkać się z obdarowanymi osobami, zobaczyć w  jakich warunkach żyją i jak bardzo potrzebują naszej pomocy. 08.12.2018r. razem z mamą i nauczycielkami – p. Katarzyną Marciniak i p. Małgorzatą Kosińską odwiedziliśmy panią Bogusię. Widziałem wzruszenie, a nawet łzy obdarowanej pani, która tuliła mnie i całowała, wyrażając swoją radość. O swoich wrażeniach i odczuciach opowiedziałem koleżankom i kolegom w klasie. Była to dla wszystkich ważna lekcja. Dzisiaj wiemy, że powinniśmy być wrażliwi na potrzeby innych ludzi i pomagać im w miarę swoich możliwości.

W czasie odwiedzin wręczyliśmy również naszej podopiecznej zaproszenie na świąteczne spotkanie, które zostało zorganizowane dnia 20.12.2018 r.  przez uczniów klasy Ve i Vd i ich wychowawców. Wśród zaproszonych gości była także babcia Dawida Pólkowskiego oraz Weroniki Bandyk i Mateusza Blocha. Wprawdzie pani Bogusia nie przyjechała  z powodu złego samopoczucia, ale i tak było bardzo miło. Wojciech Skrzypczak grał na gitarze, a Kuba Studziński na pianinie bożonarodzeniowe kolędy.  Z kolei Weronika Bandyk i Paweł Obrzut recytowali wiersze świąteczne. Dla uświetnienia spotkania przedstawiliśmy krótkie jasełka, w których udział wzięli: Wiktor Prymatczuk, czyli ja, Julia Zawiłowicz, Julia Damian, Krzysztof Hucaluk i Julian Nadolny. Było to dla mnie ważne przeżycie. Jako narrator starałem się oddać ciekawą atmosferę naszego przedstawienia. Babcie z kolei opowiadały nam jak dawniej obchodzono Wigilię, jakie potrawy przygotowywano i jakie prezenty przynosił Mikołaj. Na pamiątkę naszego spotkania zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie.

[Wiktor Prymatczuk, kl. V e]

szlachetna paczka 1