IX Konferencja Uczniowska

3 października 2018 odbyła się IX Konferencja Uczniowska na temat: Ojczyzna moim zdaniem. W spotkaniu wzięło udział 25 uczniów klas IV-V oraz ekspert: pani Edyta Kocaj – nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie w Szkole Podstawowej nr 3 w Polkowicach. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w dyskusji, odpowiadając m.in. na pytania: Po co człowiekowi ojczyzna?, W jakim celu ustala się zasady?, Co mały obywatel może zrobić dla swojej ojczyzny?
    W pierwszej części konferencji uczniowie w grupach „urządzali swoje ojczyzny”. Projektowali flagę, strój narodowy, a także ustalali ważne dla nich zasady. Następnie odbyła się prezentacja poszczególnych krajów. Uczestnicy wykazali się dużą aktywnością i pomysłowością.
    Druga część spotkania to dyskusja. Uczniowie samodzielnie doszli do ważnych wniosków:
    – każdy kraj chce wyróżniać się spośród innych krajów
    – muszą być ustalone zasady, żeby panował porządek
    – człowiek powinien rzetelnie wypełniać swoje obowiązki
    – ważna jest kultura osobista
    – należy dbać o środowisko naturalne
    – człowiek powinien z szacunkiem traktować drugiego człowieka i pokojowo rozwiązywać problemy
    – ważne jest, by w szkole kształtować u młodych ludzi postawę człowieka uczciwego, odpowiedzialnego i tolerancyjnego.
    Na koniec uczniowie wysłuchali wypowiedzi eksperta. Pani Edyta Kocaj podsumowała wypowiedzi uczniów, podkreśliła, jak ważne są prawa i obowiązki każdego obywatela. Swoją wypowiedź zakończyła słowami jednego z prezydentów Stanów Zjednoczonych Johna Kennedy’ego: „ Nie pytaj, co ojczyzna może zrobić dla ciebie, pytaj, co ty możesz zrobić dla ojczyzny”.
    Dziękuję wszystkim uczestnikom debaty i p. Edycie Kocaj za udział w debacie. Zapraszam na kolejne spotkanie już za tydzień.

Organizator: Elżbieta Turbińska – pedagog szkolny

Możliwość komentowania IX Konferencja Uczniowska została wyłączona