X Konferencja Uczniowska

X KONFERENCJA  UCZNIOWSKA Z CYKLU DZIECI MAJĄ GŁOS
    nt. Dlaczego ludzie kłamią?

10 października 2018 odbyła się  X Konferencja Uczniowska na temat: Dlaczego ludzie kłamią?  W spotkaniu wzięło udział 30 uczniów klas IV-V oraz  ekspert: pani Małgorzata Niklasińska –  psycholog w Szkole Podstawowej nr 3 w Polkowicach. Temat kłamstwa bardzo zainteresował uczestników spotkania. Uczniowie żywo dyskutowali i przedstawiali rzeczowe argumenty. Odpowiadali m.in. na pytania:

1. Z jakich powodów ludzie kłamią?
    2. Jak czuje się człowiek okłamany?
    3. Jakie mogą być konsekwencje kłamstwa?
    4. Czy jest takie kłamstwo, które można usprawiedliwić?

Ludzie kłamią, by osiągnąć określoną korzyść lub osiągnąć zamierzony cel , aby podnieść swoją wartość w oczach innych z powodu zaniżonego poczucia własnej wartości, aby uchronić kogoś od cierpienia. Kiedy człowiek doświadczy kłamstwa jest rozżalony, rozczarowany, smutny lub zły. Kłamstwo nierzadko ma swoje konsekwencje. Uczestnicy konferencji zaliczyli do nich:

– utratę przyjaciół

– utratę zaufania w rodzinie i w gronie kolegów

– wyrzuty sumienia

– zaniżone poczucie własnej wartości

– otrzymanie miana kłamcy

Po bardzo owocnej dyskusji pani Sara Cybruch – psycholog szkolny, przedstawiła wyniki ankiety, którą przeprowadzono wśród uczniów kl.V-VIII i III gimnazjalnych na potrzeby konferencji. Ankieta uświadamia skalę i powody kłamstwa wśród uczniów. Słusznie jednak na debacie podkreślono, że kłamstwem posługujemy się wszyscy.

Warto zapamiętać przestrogę przed wypowiedzeniem kłamstwa:

Ten kto kłamie,  nie uświadamia sobie  jak wielkiego zadania się podejmuje, bo będzie musiał wymyślić  jeszcze 20 innych kłamstw, żeby podtrzymać to jedno.

Dziękuję wszystkim uczestnikom debaty i p. Małgorzacie Niklasińskiej za udział w debacie. Zapraszam na kolejne spotkanie już za tydzień.

Organizatorzy: Elżbieta Turbińska – pedagog szkolny

Sara Cybruch – psycholog szkolny