Śmieszą, denerwują, bulwersują, rozczarowują

XIV Konferencja Uczniowska  z cyklu  Dzieci mają głos na temat:

Seriale paradokumentalne – co wnoszą do naszego życia?

Śmieszą, denerwują, bulwersują, rozczarowują – seriale paradokumentalne. Taki właśnie temat podejmowaliśmy 5 listopada 2019r.  podczas XIV Konferencji Uczniowskiej. "Trudne sprawy", "Pamiętniki z wakacji", "Ukryta prawda", „Szkoła”  i 20 innych tytułów programów wymienili uczniowie. To produkcje oparte na scenariuszu, które, zgodnie z nazwą, mają przypominać dokumenty. Stąd cechą charakterystyczną tego gatunku jest lektor, który wyjaśnia widzom zawiłości fabuły, a także nagrywane do kamery wypowiedzi bohaterów. Co sprawia, że każdego dnia przyciągają miliony widzów przed ekrany? Niektórzy uczniowie słusznie zauważyli, że wymienione seriale pokazują sytuacje, które mogą zdarzyć się w prawdziwym życiu. Czasem lubimy zaglądać do czyjegoś domu przez dziurkę od klucza, aby zobaczyć problemy innych ludzi. A po co? Może dlatego, żeby na chwilę zapomnieć o swoich lub pocieszyć się, że zawsze może być gorzej. Poza tym paradokumenty dostarczają rozrywki, nie wymagają myślenia, są sposobem na nudę. Okazuje się jednak, że więcej wynoszą z naszego życia niż  do niego wnoszą.
Oto, jakie minusy oglądania takich programów zauważyli dyskutanci:

- uczą negatywnych zachowań i postaw

- zakłamują rzeczywistość

- zajmują czas, który można wykorzystać w inny, lepszy sposób

- pokazują głównie świat negatywny przesiąknięty agresją, nałogami, seksem

- uzależniają

- przez nie zaniedbujemy obowiązki

- pokazują słabe aktorstwo i banalną fabułę

- promują zachowania ksenofobiczne

- zaśmiecają umysł

- nie wnoszą nic ważnego

- pokazują kiepsko zaaranżowane kłótnie rodzinne

Mimo wszystko moda na seriale paradokumentalne nie przemija. My też nie będziemy nikogo zniechęcać czy krytykować za taki czy inny wybór. Pamiętajcie tylko, żeby nie traktować zbyt poważnie tej fikcyjnie  stworzonej rzeczywistości. Najważniejszy jest umiar. Dopóki  seriale nie będą nam zabierać naszego cennego czasu dla rodziny, przyjaciół, na obowiązki to nic złego się nie stanie.

Do was należy wybór, co włączycie dziś po powrocie ze szkoły.

Organizatorzy:  Justyna Wojcińska – pedagog szkolny

Elżbieta Turbińska – nauczyciel bibliotekarz