Wycieczka do skansenu w Ochli

W przedostatnim tygodniu października uczniowie naszej szkoły udali się do Muzeum Etnograficznego  w Zielonej Górze-Ochli. Na wycieczkę pojechały się min. klasy 5 F i 5 H.  Mieliśmy okazję zwiedzić dawne chaty i zagrody wiejskie. Zobaczyliśmy jak wyglądały: winiarnia, kuźnia, maszyny rolnicze, wozy, meble a nawet szkolna klasa. Dowiedzieliśmy się jak żyli, pracowali i uczyli się nasi pradziadkowie. Po zwiedzeniu skansenu mieliśmy warsztaty związane z uprawą i przeróbką lnu. Niektórzy po raz pierwszy zobaczyli jak wygląda ta roślina i dowiedzieli się, że wytwarza się z niej, miedzy innymi, olej i płótno. Sami usuwaliśmy paździerz z łodyg roślin i czesaliśmy je na specjalnych grzebieniach. Zobaczyliśmy dawne urządzenia i maszyny oraz dowiedzieliśmy się, dlaczego miesiąc październik nosi właśnie taką nazwę. Kolejną atrakcją było spotkanie z miłą panią, która opowiedziała nam o dawnych tradycjach rodzinnych, wypieku chleba i wytwarzaniu masła. Sami wyprodukowaliśmy masło, które później zjedliśmy wraz z pysznym chlebem na zakwasie. Dowiedzieliśmy się sporo i mieliśmy wiele wrażeń.